Problemy z wilgocią nie zawsze wynikają z błędów w konstrukcji budynku. Wewnętrzne czynniki takie jak brak odpowiedniej wentylacji mogą odpowiadać za wilgoć w domu.
Jeżeli w kuchni, łazience czy sypialni, pojawiają się wilgotne plamy pleśni, dzieje się tak najprawdopodobniej z powodu kondensacji. Ten problem może wystąpić z powodu dużej ilość pary wodnej powstałej w wyniku gotowania, natrysku bądź kąpieli. Jeżeli para wodna nie będzie miała punktu ujścia będzie osadzać się na ścianach. Kondensacja wilgoci nastąpi na najzimniejszej powierzchni w pomieszczeniu. Problem ten można rozwiązać poprzez regularne wentylowanie powierzchni domowej. Jeżeli naturalna wentylacja nie jest możliwa, zaleca się umieszczenie mechanicznego systemu wentylacyjnego.
Wilgoć w domu spowodowana przeciekami w rurach wewnętrznych i zewnętrznych
Jeżeli problem zawilgocenia ścian jest innego typu niż opisane, prawdopodobnie jest to wyciek w jednej z rur bądź w instalacji wodociągowej. Wykrywanie takich wycieków nie zawsze jest łatwe, ponieważ widoczne konsekwencje tego typu wilgoci pojawiają się często dopiero po kilku miesiącach. Rozwiązanie tego rodzaju wilgoci zależy od rodzaju usterki i złożoności problemu.
Zawilgocenie konstrukcji
Przy budowie domu wykorzystywana jest zazwyczaj duża ilość wody. Całkowite wyschnięcie konstrukcji jest czasochłonne, może trwać nawed do roku czasu. Konsekwencje nie wzięcia tego faktu pod uwagę mogą być bardzo poważne. Jeżeli budynek nie został dostatecznie osuszony, tynk staje się luźny, a w wilgotnych obszarach występuje pleśń. Aby poradzić sobie z tym typem wilgoci należy użyć osuszacza i wentylować pomieszczenie tak często jak to jest możliwe.
Na każdy problem istnieje rozwiązanie, należy tylko prawidłowo zdiagnozować przyczynę.