Jeżeli na zewnętrznych/wewnętrznych ścianach budynku pojawiają się wilgotne łaty, mamy wtedy do czynienia z problemem wilgotności penetrującej (rozbrzmiewającej).
Ten typ problemu pojawia się zarówno nowych budynkach, gdzie elewacja nie została zabezpieczona odpowiednimi materiałami, jak i w starych, w których materiały budowlane takie jak cegła lub tynk stały się przez lata porowate lub uległy korozji chemicznej. Jeżeli na zewnętrznych/wewnętrznych ścianach budynku pojawiają się wilgotne plamy lub wilgoć dostaje się do wnętrza konstrukcji, mamy wtedy do czynienia z wilgocią penetrującą. Wskutek działania opadów atmosferycznych, podwyższonej wilgotności powietrza i mgły, woda i wilgoć mają możliwość przenikania do wnętrza struktury materiału, co powoduje jego zniszczenie. Na zewnątrz budynku może pojawić się mech, pleśń, glony i porosty.
Problem ten możemy rozwiązać na dwa sposoby:
1. Nowy siding (okładzina ścian zewnętrznych budynku):
Jeżeli fasada znajduje się w bardzo złym stanie, wskazanym jest położenie tak zwanego nowego sidingu. Jeżeli naszym celem jest dom oszczędny energetycznie, warto połączyć te prace z położeniem izolacji cieplnej.
2. Impregnacja ścian:
Problem wilgoci penetrującej można bardzo szybko rozwiązać impregnacją ścian właściwym środkiem chemicznym. W większości przypadków impregnuje się powierzchnię niewidoczną powłoką, która zapobiega przedostawaniu się wilgoci. Koszt impregnacji elewacji, zazwyczaj wynosi między 40 a 60 złotych za metr kwadratowy.