Problem z wilgocią

Wilgoć w domu może mieć różne przyczyny i zawsze wymaga innego podejścia. W tym dziale omawiamy najczęstsze kwestie związane z problemem występowania zawilgocenia: jakie są przyczyny jej powstawania, niepożądane konsekwencje i możliwe rozwiąznia.
Problemy powstawania wilgoci mogą powodować różne czynniki, więc aby uniknąć zbędnych kosztów, ważne jest, aby dokonać prawidłowej analizy.

Jeżeli na zewnętrznych/wewnętrznych ścianach budynku pojawiają się wilgotne łaty, mamy wtedy do czynienia z problemem wilgotności penetrującej (rozbrzmiewającej).

Ten typ problemu pojawia się zarówno  nowych budynkach, gdzie elewacja nie została zabezpieczona odpowiednimi materiałami, jak i w starych, w których materiały budowlane takie jak cegła lub tynk stały się przez lata porowate lub uległy korozji chemicznej.  Jeżeli na zewnętrznych/wewnętrznych ścianach budynku pojawiają się wilgotne plamy lub wilgoć dostaje się do wnętrza konstrukcji, mamy wtedy do czynienia z wilgocią penetrującą. Wskutek działania opadów atmosferycznych, podwyższonej wilgotności powietrza i mgły, woda i wilgoć mają możliwość przenikania do wnętrza struktury materiału, co powoduje jego zniszczenie. Na zewnątrz budynku może pojawić się mech, pleśń, glony i porosty.

Problem ten możemy rozwiązać na dwa sposoby:

1. Nowy siding (okładzina ścian zewnętrznych budynku):
Jeżeli fasada znajduje się w bardzo złym stanie, wskazanym jest położenie tak zwanego nowego sidingu. Jeżeli naszym celem jest dom oszczędny energetycznie, warto połączyć te prace z położeniem izolacji cieplnej.

2. Impregnacja ścian:
Problem wilgoci penetrującej można bardzo szybko rozwiązać impregnacją ścian właściwym środkiem chemicznym. W większości przypadków impregnuje się powierzchnię niewidoczną powłoką, która zapobiega przedostawaniu się wilgoci. Koszt impregnacji elewacji, zazwyczaj wynosi między 40 a 60 złotych za metr kwadratowy.

Dowiedz się więcej...